Finansowa.tv

Szukaj
Close this search box.

Analiza fundamentalna

W. P. Carey Inc.

Historia i działalność spółki

Spółka założona została w roku 1973. Jej założycielem jest William P. Carey, który to podczas studiów znalazł sposób na pierwszy biznes. Zanim jednak rozpoczął studia, handlował wodą sodową i własnoręcznie robionym atramentem, który robił w piwnicy. Podczas studiów w Princeton, na pierwszym roku zauważył, że jako jeden z nielicznych posiada w akademiku lodówkę. Dusza przedsiębiorcy nie pozwoliła mu na nic innego, jak zakupić więcej lodówek i je dzierżawić. To podwaliny spółki WPC, która do dzisiaj stała się wielką korporacją.

Na giełdzie NYSE spółka zawitała w roku 1998, pozwoliło to na europejską ekspansję już rok później. Pierwsze biuro zostało otwarte w roku 1999 w Londynie, a kilka lat później, w 2008 kolejne biuro otworzono w Amsterdamie. W 2012 natomiast spółka przechodzi na działalność, którą prowadzą REITy, czyli fundusze, które inwestują w nieruchomości, w dużym uproszczeniu. Spółka w 2017 roku ogłosiło plany wycofania się ze wszystkich niehandlowych oraz detalicznych źródeł pozyskiwania funduszy w ramach transformacji do REITu.

Obecnie spółka posiada 1266 nieruchomości, które wynajmowane są na całym świecie przez 356 najemców. Wartość najmu to 1 200 000 000$. Średni okres trwania umowy to 10,8 roku. Powierzchnia, którą dysponuje WPC wynosi 150 000 000 stóp kwadratowych, czyli blisko 14 000 metrów kwadratowych.

źródło: prezentacja dla inwestorów

Zajętość powierzchni wynajmowanych przez W. P. Carey kształtuje się na poziomie 98% i od 2009 roku nie spadła poniżej 96,6%, co w mojej opinii jest bardzo dobrym wynikiem. Nawet w trakcie pandemii w 2020 roku zajętość wynosiła 98,5%, kiedy to reity nie miały łatwych czasów.

źródło: prezentacja dla inwestorów

Nieruchomości W.P. Carey są usytuowane w znacznej części, bo aż 62% w Stanach, 36% działalności to Europa (w tym Polska), natomiast 2% nieruchomości znajduje się w innych regionach (Kanada, Japonia, czy Meksyk).

źródło: prezentacja dla inwestorów

Dziesięć największych najemców generuje dla WPC 252 000 000$, okupując przy tym 377 nieruchomości, przy średnim okresie najmu 12 lat. Są oni odpowiedzialni za 20,7% przychodów spółki.

źródło: prezentacja dla inwestorów

Kryteria inwestycyjne

Spółka współpracuje z dużymi najemcami, wynajmując swoje obiekty po jednym każdemu. Dużymi, ponieważ koszty nieruchomości, którymi zarządza WPC wahają się między 5 000 000$-50 000 000$. Lokalizacja tych nieruchomości to USA lub Europa, z drobnymi wyjątkami, a główny model obecnie, to leasing wsteczny, czyli odkup nieruchomości i długoletnia umowa z poprzednim właścicielem, na wynajem. Minimalny okres umowy najmu to 10 lat, za to nie ma ograniczenia w stosunku do segmenty rynku, w którym najemca działa.

Wskaźniki

Wycena spółki wraca do przedpandemicznych wycen i do tego znów staje się droga wskaźnikowo. Wg serwisu GuruFocus jest przewartościowana o kilkanaście procent, a jej cena w okolicy 78,62$ odpowiada wskaźnikowi P/E (price to ernings) na poziomie nieco ponad 30Może to dyskwalifikować spółkę pod tymi względami. Warto jednak nadmienić, że przy okazji REITów lepszym wskaźnikiem zamiennie do P/E jest P/FFO, który obecnie wynosi 17,49.

Wartość wskaźnika Debt/Equity, jak na REIT jest całkiem pozytywna i zaskakująca, spółka posiada zobowiązania finansowe, jednak jak dla tego instrumentu, gdzie lewar jest głównym narzędziem, wartość wspomnianego wskaźnika jest zaskakująco pozytywna.

Mimo wszystko spółka notuje bardzo przyjemne wartości przychodów i zysków w ujęciu 3 letnim.

źródło: https://www.morningstar.com/stocks/xnys/wpc/financials

Finanse spółki

W ogólnym ujęciu przychody spółki rosną, przy czym są lata gorsze, jednak przychody, które spółka wtedy notuje nie są drastycznie mniejsze, a raczej nieznacznie, jak rok 2017, kiedy r/r przychody zmniejszyły się o niespełna 50 000 000$ i wyniosły 860 000 000$, za to już na koniec roku 2019 te przychody wynosiły 1 210 000 000$, więc widać znaczny wzrost, mimo, że notowany co kilka lat, co jest wynikiem inwestycji, to jednak znaczny.

Analitycy szacują, że na koniec roku 2022 przychody będą wynosić 1 340 000 000$, co przełoży się na wartość wskaźnika P/E poniżej 16.

źródło: https://seekingalpha.com/symbol/WPC
źródło: https://www.macrotrends.net/stocks/charts/WPC/wp-carey/revenue

Zagrożenia

W obliczu tego, że spółka pracuje na umowach długoterminowych, można określić pewne ramy czasowe odnośnie tych umów. Spółka wskazuje, że w roku 2024 będzie kulminacja końca umów, kiedy to wygaśnie 8% z nich, jednak względem czerwca 2021 roku ten procent zmalał z poziomu 9,5%.

Kolejna sprawa, to zadłużenie (zapadalność), które w 2024 roku ma osiągnąć poziom 17,4%, co jest dosyć niebezpieczne, jednak również i ten wskaźnik obniżył się od czerwca z poziomu 19,2%. W tym jednak przypadku dalsze lata się pogorszyły i tak odpowiednio w 2025 roku zapadalność obecnie kształtuje się na poziomie 16,4%, a w roku 2026 na poziomie 13,9%.

źródło: prezentacja dla inwestorów

Dywidenda

WPC zdecydowanie jest nudną spółką dywidendową. Płaci od debiutu rosnącą dywidendę i jako, że przy obecnej cenie jej stopa wynosi 5,22%, jest to bardzo ciekawa spółka. Jak to w przypadku REITów, wysoki jest Payout Ratio, jednak jest to wymagane prawnie i nie ma się tutaj czemu dziwić. Martwi natomiast dynamika wzrostu tej dywidendy, która obecnie wynosi mniej niż 2%. Jednak szacunki analityków wskazują, że ta dynamika powinna być do najmniej zachowana i lekko się zwiększać.

W tym miejscu jasno trzeba zaznaczyć, że mimo pandemii, spółka podwyższała stopę dywidendy systematycznie i kryzys jej nie dosięgnął.

źródło: https://seekingalpha.com/symbol/WPC/dividends

Szczegółowa analiza spółki

Na sam koniec zapraszam Cię do wideo na YT, gdzie znajdziesz więcej informacji, szerzej omówionych, łącznie z ponad 30-minutowym przeglądem historii spółki i tego, co osiągnęła. Jeśli natomiast Ci się spodoba, daj mi o tym znać w komentarzu tutaj, bądź pod filmem i zostaw subskrypcję na kanale.

Materiały dodatkowe

01

Relacje inwestorskie

https://www.wpcarey.com/ https://www.wpcarey.com/about-us/our-history https://www.wpcarey.com/acquisitions/investment-criteria https://www.wpcarey.com/portfolio/asset-management https://s26.q4cdn.com/375156501/files/doc_financials/2021/q2/Investor-Presentation-%E2%80%93-Second-Quarter-2021.pdf
https://www.wpcarey.com/portfolio/portfolio-overview

02

Artykuły

https://ir.wpcarey.com/investor-relations/press-releases/press-release/2021/W.-P.-Carey-Announces-Industrial-Investments-Totaling-137-Million/default.aspx

https://www.wpcarey.com/sites/default/files/2020-11/20140401.pdf

03

Wskaźniki

https://www.gurufocus.com/stock/WPC/summary
https://www.morningstar.com/stocks/xnys/wpc/financials
https://seekingalpha.com/symbol/WPC
https://seekingalpha.com/symbol/WPC/dividends/

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Tomek

  Gdzie na stronie GuruFocus znajduje się informacja że spółka jest przewartościowana o kilkanaście procent ? Próbuję ogarnąć ten serwis ale nie mogę się we wszystkim połapać.

  Generalnie super materiały produkujesz

  Pozdrawiam,
  Tomek

  1. Dzięki Tomek za opinię, co do GuruFocus wyszukaj spółkę -> kliknij zakładkę Summary -> Poszukaj kolorowego wykresu GF Value / Guru Focus Value :).

Dodaj komentarz

© Copyright Finansowa.TV 2021. All rights reserved