Analiza fundamentalna
Wielton S.A.
Historia i działalność spółki
Dawno nie omawiałem tak małej, tak skoncentrowanej na jednej rzeczy spółki. Nie omawiałem też spółek z tego sektora. Wielton, bo o nim mowa, to spółka, która w tym roku ma swoje 25-lecie. Kapitalizacja niespełna 750 000 000 zł. jest mała, ale jest to ciekawie zdywersyfikowana globalnie spółka.
Obecnie Wielton jest w TOP 3 w Europie i TOP 10 na świecie, więc jest wśród liderów, jeśli chodzi o produkcję naczep, przyczep i zabudów dla nich. Siedziba spółki to Wieluń, a samą spółkę zakładali w 1996 roku Ryszard Prozner i Krzysztof Tylkowski, którzy wcześniej prowadzili warsztat samochodowy, wytwarzali gwoździe i przerabiali importowane naczepy ciągników siodłowych.
Debiut spółki na GPW przypadł w listopadzie 2017 roku i od tamtego czasu spółka radzi sobie bardzo dobrze z lekkimi kryzysami.
Akcjonariat
Największym akcjonariuszem jest MP Inverstors, które posiada 37,62%, dodatkowo MPSZ Sp. z o.o., które posiada 13,35% udziałów, blisko 10% posiada Łukasz Tylkowski, VESTA FIZ, która jest w posiadaniu 5,89% akcji, dodatkowo są też mniejsi akcjonariusze, głównie w postaci OFE i TFI. Jest też rząd norweski, świetnie znany w małych i ciekawych biznesach, który ma 3,64% akcji.
Jeżeli chodzi o free-float, około 17% akcji jest w wolnym obiegu. Patrząc na to z perspektywy akcjonariusza, nie ma w akcjonariacie nikogo, kto miałby większość głosów na WZA.
Wskaźniki
Mogłoby się wydawać, że po fantastycznym pierwszym półroczu Wieltonu i wzrostach kilkuset procentowych wskaźnik ceny do zysku będzie wysoki, jednak mimo wszystko P/E = 10,65, Warto jednak pamiętać, że spółka zanotowała, ze względu na pandemię, bardzo słaby rok 2020. Zdecydowanie można też powiedzieć, że Wielton nie wygląda lepiej na tle sektora, ma nawet gorsze wskaźniki ROE = 16,25% i ROA = 4,01% od sektora, więc spółka wybitna na tym tle nie jest.
W mojej osobistej opinii również scoring trzeba traktować na chwilę obecną z przymrożeniem oka, albo wynik porównywać do roku 2019, który zaburzony w żaden sposób nie był. Mimo wszystko spółka została mocno dotknięta lockdownami, kiedy to rentowność zysku netto spadła poniżej 1%!
Finanse spółki
W filmie dostępnym na końcu artykułu wyraźnie akcentuję jedną rzecz. Wielon jest dotykany kryzysami w gospodarce. Doskonale widać, jak w trendzie rosnących przychodów, te w 2020 roku spadły i do dość znacznie. Pierwsze półrocze dla spółki jednak było bardzo dobre i Wielton odzyskuje swoje dobre wyniki.
Udaje się również powrócić do marż zysków, które widać, że po fenomenalnym roku 2017 i niewiele gorszym roku 2018 systematycznie spadały. Mimo wszystko wynik z 2019 roku jest mocno do pobicia w roku bieżącym. Spółka uzyskała wyniki w roku 2019, które były realizowane przy mniejszej wydajności produkcyjnej. Obecnie została ona dość solidnie wzmocniona i po pierwszej połowie roku (kiedy w tym samym okresie w 2019 roku wyniki były bardzo dobre) można twierdzić z przekonaniem, że uda się spółce przebić rok 2019. Wydaje mi się tak z prostego powodu – wspomniane moce produkcyjne zostały solidnie zwiększone, ale również druga połowa 2019 byłą o wiele słabsza dla Wieltonu. W tym roku, jeśli uda utrzymać się rentowności i marże, to wyniki powinny być znacznie lepsze, a nawet zbliżyć się do 2018 roku.
Pozytywne aspekty
- Trend – bardzo dobre realia na większą sprzedaż.
- Rozbudowa mocy produkcyjnej, która zwiększyła się od 45 do 75 jednostek.
- Zdobywanie z łatwością, poprzez przejęcia, spółek z podobnymi chorobami.
- Rosnące znaczenie usług posprzedażowych.
- Rozszerzenie oferty produktowej i dalsze rozszerzanie oferty grupy.
- Potencjał rozwoju w segmencie agro.
- W myśl rekomendacji DM Trigon – kryzysy wzmacniają liderów, a taki kryzys ma Wielton za sobą.
- Nowa strategia.
Zagrożenia
- Na pewno regulacje prawne, te mogą napsuć wiele krwi, tym bardziej, że Wielton ocecny.
- Zobowiązania warunkowe z tytułu nabycia Langendorf i Lawrance David.
- Brak realizacji dywersyfikacji geograficznej i produktowej.
- Fiasko wprowadzenia cross-sellingu.
- Wzrosty materiałów.
- Przerwy i opóźnienia w łańcuchów dostaw.
- Utrudniona dostępność półprzewodnika.
- Powolna utrata polskiego rynku
Dywidenda
Jeżeli mowa o dywidendzie, to spółka płaci ją, ale płaci w latach, kiedy może i nie dotyka jej kryzys. Od debiutu spółka raczyła dywidendą akcjonariuszy, nie płacąc jedynie trzy razy. W tym roku Wielton spełnił jednak wymagania wypłaty dywidendy i ostatni dzień z prawem do niej to 22.09.2021 rok. Co warto nadmienić, spółka nie płaci dywidendy rosnącej, tylko kieruje się zyskiem netto, który osiąga w roku obrotowym.
„Zarząd Wielton S.A. informuje, iż w dniu 15 września 2021 r. podjął uchwałę, w której stwierdził, iż: (…)
(ii) wypłata dywidendy za rok obrotowy obejmujący okres od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 r. przewidziana w efekcie spełnienia się warunków wypłaty dywidendy stosownie do postanowień uchwały nr 7 zwyczajnego walnego zgromadzenia Wielton S.A. z dnia 24 czerwca 2021 r. w sprawie podziału zysku za rok obrotowy obejmujący okres od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 r. jest zgodna z postanowieniami umowy kredytów zawartej dnia 14 grudnia 2018 r.
Materiały dodatkowe
01
Relacje inwestorskie
https://wieltongroup.com/wp-content/uploads/2021/09/2021_09_16_Prezentacja-1H2021.pdf
02
Wskaźniki
https://www.biznesradar.pl/raporty-finansowe-rachunek-zyskow-i-strat/WIELTON,Y https://www.biznesradar.pl/wskazniki-rentownosci/WIELTON https://www.biznesradar.pl/wskazniki-zadluzenia/WIELTON https://www.biznesradar.pl/rating/WIELTON https://www.biznesradar.pl/dywidenda/WIELTON
03
Artykuły
https://www.biznesradar.pl/rekomendacje-spolki/WIELTON