Analiza fundamentalna

Verizon Communications

Historia i działalność spółki

Jeśli myślimy o rozwoju telekomunikacji i telewizji w Stanach Zjednoczonych, to na myśl przychodzą dwie spółki – AT&T, które ostatnio ogłosiło fuzję z grupą Discovery (właściciel np. polskiej stacji TVN) oraz Verizon Communication. 

Od samego początku istnienia, kiedy to spółki Bell Atlantic GTE w 2000 roku postanowiły połączyć siły i utworzyć giganta telekomunikacyjnego, w celu zdominowania rynku amerykańskiego, Verizon miał duże zaplecze, nie tylko finansowe, ale również techniczne. Spółka przez lata przejmowała podmioty, które włączając w swoje struktury, rozwijała przeróżne odnogi biznesowe. Cała działalność dzisiaj opiera się nie tylko na usługach telefonii, internetu, czy telewizji, spółka prężnie rozwija inne aktywności, jak np. własne kanały telewizyjne, usługi bezpieczeństwa danych, usługi chmurowe, platforma do rozwiązań IoT, inteligentne łączenie pojazdów i wiele innych. Spółka wiele rozwiązań wprowadzała jako pierwsza na świecie. Chociażby szeroko znane w Polsce granie na czekanie. 

Jednak należy pamiętać, że historia Verizona jest krótka w porównaniu do historii spółki, z której się narodziła. Bell Atlantic, to spółka, która urosła przez lata fuzji i wynalazków, ale na samym początku, w roku 1876 Graham Bell wynalazł pierwszy telefon, od tego wszystko się zaczęło i dzisiejszy kształt spółki Verizon zawdzięczamy właśnie temu zdarzeniu, a słowa „“Mr. Watson, come here. I want to see you.” już dawno stały się kultowe.

Wskaźniki

Spółka, mimo napompowanego rynku amerykańskiego, jest bardzo przyjemnie wyceniana. Cena w okolicy 65$ odpowiada wskaźnikowi P/E (price to ernings) na poziomie nieco ponad 12. Wycena spółki jest od dawna w trendzie bocznym, kurs nawet w czasach marcowego kryzysu spowodowanego koronawirusem tylko nieznacznie się obniżyła. Należy dodać, że wg różnych danych spółka jest nieco niedowartościowana.

Spółka na tle konkurentów charakteryzuje się świetnym wskaźnikiem ROIC = 9,83%, przy T-Mobile ROIC=4,63%, AT&T ROIC = 0,61%.

Nieco wysoki jest wskaźnik Debt/Equity, który kształtuje się na w okolicach 2,52 punktu, co jest nieco wysoką wartością.

źródło: https://www.morningstar.com/stocks/xnys/vz/financials
źródło: https://www.morningstar.com/stocks/xnys/vz/financials

Finanse spółki

Spółka do roku 2015 bardzo dynamicznie zwiększała swoje przychody, na koniec roku 2005, zysk za Q4 wyniosł niemal 70.000.000$, co przełożyło się na 14.800.000$ oczyszczonego zysku. Przychody i zyski wyhamowały i lekko się obniżyły po Q1 w roku 2016, kiedy to bilans przychodów wynosił blisko 132.000.000$, a zysk ponad 34.250.000$.

Od roku 2016 w każdym kwartale te wartości kształtują się +/- na poziomie 130.000.000$ przychód i 32.000.000$ zysk. Z racji tego, że prace nad technologią 5G zmierzają ku końcowi, a nakłady na inwestycje w tym kierunku już w dużej mierze zostały poniesione, to spodziewam się, że przychody i zyski w przeciągu kilku/kilkunastu kwartałów powinny odbić i znowu zacząć rosnąć, po kilku latach stabilizacji.

źródło: https://www.macrotrends.net/stocks/charts/VZ/verizon/revenue

Warren Buffet akcjonariuszem NYSE:VZ

W raporcie za pierwszy kwartał 2021 roku otrzymaliśmy informację, że Warren Buffer, a w zasadzie spółka, której jest założycielem, czyli Berkshire Hathaway zainwestowała część wolnych środków, których ma ogromne zasoby, w spółkę Verizon Communication. Jak się okazało spółka Warrena zakupiła pakiet 146,716,496 akcji, których wartość szacowana jest na 8.220.000$. Z racji tego, że zmienność w 2020 roku nie miała znaczącego wpływu na cenę, prawdopodobnie Buffet dostrzegł w niej stabilny biznes, który nawet w czasach kryzysu dobrze prosperuje, a do tego, co ważne dla niego, spółka płaci stabilną i rosnącą dywidendę.

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/432556739183131334/

Dywidenda

Verizon jest jedną z najciekawszych propozycji dla inwestorów dywidendowych. Spółka od 16 lat nieprzerwanie płaci rosnącą dywidendę i mimo, że wzrosty są niewielkie, to jej stopa rekompensuje ten minus. 

Dzisiejsza cena akcji (z 18.07.2021r.) kształtującej sie na poziomie 56,46$, dywidenda wynosi 2,51$, czyli yield wynosi 4,46%. Wzrost co prawda to tylko 2% (jest to pięcioletnia średnia), ale jednak jest już kontynuowany od 16 lat i spółka jest obecnie dywidendowym „kontenderem”. Bardzo przyjemny jest średni poziom Dividend Payout Ratio = 49%, więc zapas jest dość spory.

Co warto zaznaczyć, całkiem prawdopodobne jest to, że w przyszłości, kiedy technologia 5G zacznie przynosić znaczne zyski, stopa dywidendy może zacząć rosnąć bardziej dynamicznie. Niemniej dywidenda jest całkiem pokaźna, biznes jest bardzo stabilny, a spółka działa w branży, która jest uznawana za branżę growth. 

źródło: https://www.morningstar.com/stocks/xnys/vz/dividends

Szczegółowa analiza spółki

Na sam okniec zapraszam Cię do wideo na YT, gdzie znajdziesz więcej informacji, szerzej omówionych, łącznie z 20-minutowym przeglądem historii spółki i tego, co osiągnęła. Jeśli natomiast Ci się spodoba, daj mi o tym znać w komentarzu tutaj, bądź pod filmem i zostaw subskrypcję na kanale.

Materiały dodatkowe

01

Relacje inwestorskie

https://www.verizon.com/about
https://www.verizon.com/about/our-company/history-and-timeline
https://www.verizon.com/about/investors

02

Artykuły

https://finance.yahoo.com/news/verizon-business-continues-rapid-expansion-123000504.html

https://www.marketwatch.com/story/ericsson-inks-its-largest-ever-deal-with-verizon-in-8-3-billion-5g-plan-as-it-faces-headwinds-from-china-11626453154?fbclid=IwAR0HT2KCgXw73nKVw2eC40c9ll8znp_sD3ieYLmiiULB_sdNF8QtbI45so4

https://finance.yahoo.com/news/buffett-buying-verizon-communications-nyse-082054613.html

03

Wskaźniki

https://www.morningstar.com/stocks/xnys/vz/quote
https://www.macrotrends.net/stocks/charts/VZ/verizon/revenue
https://simplywall.st/stocks/us/telecom/nyse-vz/verizon-communications
https://seekingalpha.com/symbol/VZ
https://www.nasdaq.com/market-activity/stocks/vz/dividend-history

Ten post ma 6 komentarzy

  1. Michał

    Cześć! Film niestety nie jest możliwy od odtworzenia, widnieje informacja że jest on prywatny :/

  2. Łukasz

    Czy można prosić o adres bloga wspomnianego na filmie?

  3. Tomek

    Na jakim koncie maklerskim dokonałeś zakupu tej spółki ? Rozumiem że to nie w ramach IKE.

    1. Tomek – zakupu dokonałem w Interactive Brokers, którego omawiałem ostatnio na kanale 🙂

Dodaj komentarz

© Copyright Finansowa.TV 2021. All rights reserved