Finansowa.tv

Inwestowanie

Podsumowanie portfela w roku 2021
Golden coins stacked

Wstęp

Mój portfel prowadzony jest z myślą o emeryturze. Przede wszystkim chciałbym zauważyć, że nie liczę na emeryturę ze środków, które odprowadzam do ZUS. Wyznaję zasadę, że sam jestem kowalem własnego losu. Portfel, który w 2021 roku zacząłem prowadzić nie jest przedstawieniem mojego pełnego portfela. Chcę natomiast publicznie pokazywać część swoich poczynań, ponieważ uważam, że warto i w polskich realiach można zapewnić sobie środki na późniejsze życie, nie martwiąc się, czy „strumień” pieniędzy w postaci emerytury pozwoli przeżyć kolejny miesiąc.

Dzisiaj chciałbym przedstawić pokrótce kilka statystyk opisujących najlepiej mój portfel dywidendowy, ale w każdej chwili możesz podejrzeć go pod adresem www.finansowa.tv/portfel.

Aktualny skład portfela

W portfelu obecnie znajduje się 10 spółek z giełdy amerykańskiej i dwie z rynku polskiego. Trzy z tych spółek dołączyły do portfela w grudniu, były to spółki:

  1. British American Tabacco (BTI) (średnia cena zakupu 35,59$ – 9 sztuk)
  2. National Retail Properties, Inc. (NNN) (średnia cena zakupu 46,12$ – 8 sztuk)
  3. VICI Properties Inc (VICI) (średnia cena zakupu 28,74$ – 12 sztuk)
portfolio
źródło: www.finansowa.tv/portfel

Zdecydowanie odradzam kopiowanie moich ruch, docelowo BTI uważam za lepiej zdywersyfikowaną spółkę geograficznie, z bezpieczniejszą dywidendą w stosunku do MO. Możliwe, że kiedyś wyrzucę Altrię z portfela. Co do NNN, prowadzą bardzo fajny biznes wynajmu nieruchomości komercyjnych dla podmiotów szeroko mi znanych i mają świetny współczynnik zajętości. Na koniec VICI, które obsługuje głównie kasyna i poradziło sobie bardzo dobrze w kryzysie pandemicznym.

Obecnie jestem zadowolony z portfela publicznego, jego wartość u brokera Interactive Brokers to: 2767,97$ i stopa zwrotu na poziomie 3,72% (1Y TWR). Do tego należy doliczyć stan konta IKE, które prowadzę w BOŚ Banku, który wynosi 3996,7zł., ze stopą zwrotu w praktycznie zerową i wynoszącą -0,000825%.

Amerykański portfel zachowuje się nieco gorzej od indeksu, ale mimo to jestem zadowolony z jego wyników, gdyż zapewnia mi dywidendowe cashflowy, których wynik za 2021 rok jest satysfakcjonujący.

twr-2021
źródło: konto brokera

Podsumowanie dywidend

Posiadane spółki wypłaciły mi w 2021 roku 10 dywidend – dwie na GPW i 8 na NYSE w przeciągu 4 miesięcy. W tym samym czasie 4 spółki ogłosiły podwyżkę dywidend, z czego aż 8,5% zapowiedziała spółka ABBVIE, zauważ że to wynik wyższy niż obecna inflacja w Polsce (stan na 2 styczeń 2021). 

Łączna kwota dywidend to odpowiednio:

    • Dla konta IKE: 140,70zł. (oczywiście bez podatku)
    • Dla konta w IB: 14,94$ (kwota netto, po potrąceniu 15% podatku u źródła)

Jeśli chodzi natomiast o kwotę w dolarach, jest to niemiarodajne do rocznych rzeczywistych przepływów z dywidend, ponieważ obecnie jest to kwota 98,92$ netto (takiej mogę oczekiwać z tytułu wypłaty dywidend w 2022 roku. Poniżej przedstawiam wykres, który obrazuje spodziewane wypłaty w 2022, jednak spodziewam się zmian, ze względu na dopłaty i kolejne zakupy, czy też podwyżki ze strony innych spółek.

Cel na 2022 rok to osiągnięcie wartości portfela w wysokości 10 000$! Nie będzie zapewne łatwo, ale jest to wykonalne. Już w tym roku publiczny portfel osiągnął wartość 15 000zł. Bardzo mnie to cieszy, motywuje, a publiczna deklaracja nakłada dodatkową presję realizacji 😊. Prawdopodobnie będę się kierował bardziej ku spółkom z niższym yieldem, na czym na początku ucierpi YOC, ale w długim terminie powinno przynieść to świetne efekty! Mój obecny YOC = 4,27% (brutto, przed potrąceniem podatków)!

div-forcast-2022
źródło: opracowanie własne

Podsumowanie

Prywatnie ten rok nie był dla mnie super udany. Inwestycyjnie rok 2021 był świetny, także zawodowo. Każdemu życzę takich problemów z kwietniowym podatkiem dotyczącym zysków kapitałowych (im więcej – tym lepiej!). Wam dziękuję! Dziękuję za obecność, dlatego powstają wszystkie treści, to mnie motywuje. W 2022 roku życz Wam przede wszystkim zdrowia (piszę to przechodząc szkodnika), na resztę uda się zapracować. Nie zapominam też o życzeniu dobrych wyników inwestycyjnych i dużej ilości dywidend!

Mój portfel publiczny na YouTube

Wesprzyj Finansowa.TV

Jeśli masz ochotę wesprzeć projekt Finansowa TV, załóż konto brokerskie/IKE/IKZE z mojego linku polecającego (wystarczy kliknąć w baner)! Możesz również polubić lub udostępnić materiał, badź zasubskrybować kanał na YT. Bardzo dziękuję!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pocket
Share on reddit
Share on email

Dodaj komentarz

© Copyright Finansowa.TV 2021. All rights reserved