Finansowa.tv

Szukaj
Close this search box.

Inwestowanie

LYNX Broker - przenieś handel na wyższy poziom

Wstęp

Od 2017 roku, kiedy to dzisiejszy bohater wpisu zawitał na nasz rynek, LYNX Broker solidnie się już zadomowił. Jeżeli wierzyć słowom z tytułu, a to postaram się dzisiaj sprawdzić, to mamy do czynienia z naprawdę solidną marką, której można powierzyć swoje oszczędności. Kiedy decydujemy się na wybór brokera do inwestycji, pod uwagę bierzemy sporo parametrów, a ja dzisiaj sprawdzam, jak z nimi radzi sobie LYNX.

Oprócz tego przedstawiam jak wygląda LYNX na tle innych brokerów, w tym Interactive Brokers oraz podsumowuję bardzo ciekawą promocję, która trwa do końca marca, warto się pośpieszyć

Działalność LYNX

Na samym początku warto wspomnieć, że LYNX to platforma inwestycyjna, która działalność rozpoczęła w 2006 roku. Obecnie posiada ponad 60 000 aktywnych inwestorów. Model działania brokera jest bliźniaczy do tego w Interactive Brokers, którego jest największym partnerem na świecie. Można wręcz powiedzieć, że LYNX jest pośrednikiem dla klienta z Europy. Rachunek jest prowadzony w Interactive Brokers – Irlandia, natomiast świadczącym usługi dla nas jest LYNX. Oferta jest niemal bezkonkurencyjna. Za pomocą akcji, opcji, ETFów, CFD, rynku forex, kontraktów futures, czy penny stocks mamy dostęp do 135 giełd z całego świata, usytuowanych w 33 krajach. Dodatkowo broker udostępnia 23 różne waluty.

Dostępnych giełd
0
Kraje
0
Waluty
0

Bezpieczeństwo środków

Szczególnie istotny aspekt, to bezpieczeństwo naszych środków i na to trzeba kłaść duży nacisk wybierając brokera. Tutaj warto zacytować jedno ważne zdanie, które rozwiewa wszelakie wątpliwości: „Ubezpieczenie wynosi 20.000 EUR, ale mówimy tutaj o ubezpieczeniu banku centralnego, które uruchamiane jest dopiero w przypadku bankructwa brokera i niemożliwości przeprowadzenia wypłat gotówkowych na rzecz klientów. To jest natomiast skrajnie mało prawdopodobne, ponieważ broker oddziela środki klientów od swoich własnych.” Należy tutaj pamiętać, że do tej kwoty nie wlicza się wartość „papierów”, które na koncie posiadamy, a jedynie chodzi tutaj o waluty. Oczywiście prawo własności aktywów posiada klient który zakupił akcje, które to są przechowywane u powiernika. 

Warto też nadmienić, że regulatorem jest holenderski AFM, a LYNX jest dodatkowo zarejestrowany w Polsce w KNF, to na pewno dodatkowy plus.

W filmie omawiającym IB wspominałem też, że w portfelu warto posiadać akcję Interactive Brokers (NASDAQ:IBKR). Pozwoli nam to dodatkowo śledzić, jak zachowują się akcje brokera, a przy okazji, w sytuacji większych wahań kursu, warto się zainteresować tym, co w spółce, a jednocześnie u naszego brokera słuchać. Alternatywnie można ustawić sobie alert cenowy np. na 10% w dół.

Otwieranie rachunku w LYNX

LYNX najbliższy oddział posiada w Czechach, jednak nie stoi to na przeszkodzie, aby otworzyć rachunek całkowicie online, bez wizyty kuriera w domu. Do otwarcia rachunku potrzebujemy oczywiście dokumenty, a cała procedura zawiera się w zasadzie w trzech krokach:

  1. Wypełnienie formularza rejestracyjnego – podajemy swoje dane osobowe, wypełniamy ankietę o naszej wiedzy na temat instrumentów finansowych oraz samych finansów, na podstawie której uzyskujemy dostęp do konkretnych instrumentów.
  2. Przesyłamy odpowiednie/wymagane dokumenty – dzięki którym zweryfikujemy naszą tożsamość u brokera, a także adres zamieszkania. Będziemy potrzebowali dokument tożsamości oraz np. wyciąg z konta bankowego z widocznym adresem. Przyda się od razu zaopatrzenie w pierwszą stronę wyciągu, z którego dokonamy przelewu aktywacyjnego.
  3. Aktywujemy konto przelewem „aktywacyjnym”, czyli minimalnym przelewem, który wymagany jest do aktywacji rachunku (na dzień 24.03.2022 roku jest to 15 000zł).

Rodzaje dostępnych kont

Podczas rejestracji trzeba rozprawić się z pytanie, jaki tym rachunku wybrać. Do wyboru są dwa: cash (gotówkowy) i margin (marżowy). Ten pierwszy to typowy rachunek do obrotu akcjami, czy ETFami, a dzięki drugiemu możemy także handlować na instrumentach pochodnych opartych o depozyt zabezpieczający jak opcje. Szczegółowe informacje odnośnie różnic można znaleźć na dedykowanej stronie LYNX.

Ze swojej strony dopowiem, że mniej doświadczonym inwestorom polecam rachunek gotówkowy, jest on zdecydowanie bezpieczniejszy. Nie korzystanie z kredytu jest zdrowszym podejściem, chociaż można to wykorzystać w pewnych okolicznościach np. ograniczenie ryzyka walutowego przy zakupie akcji amerykańskich bez konieczności posiadania dolarów, a jedynie zabezpieczenia w innej walucie. (to temat na oddzielny wpis 😊)

Dostępne platformy w LYNX

W zasadzie inwestować można poprzez dwie platformy:

  1. LYNX Basic – wersja przeglądarkowa, z podstawowymi informacjami o naszym koncie, umożliwiająca dokonywanie transakcji. Warto dodać, że mamy też dostęp do mobilnej wersji przeglądarkowej, która bardzo przyjemnie działa i jest w pełni funkcjonalna. I co najważniejsze, jest ona dostępna w języku polskim.
  2. Trader Workstation – jest to znana z Interactive Brokers desktopowa aplikacja – platforma TWS oraz jej wersja mobilna.
Platforma LYNX Basic
Platforma LYNX Basic

Osobiście, będąc obiektywnym, kompletnie nie mogę się przyzwyczaić do platformy TWS, jest ona dla mnie strasznie toporna, jeśli chodzi o wygląd. Zdecydowanie wolę nowoczesny „look” wersji przeglądarkowej, ale z relacji znajomych wiem, że TWS świetnie spełnia swoje zadanie, jednak trzeba czasu na to, by do platformy się przyzwyczaić. LYNX prowadzi też webinary w języku polskim które znacznie szybciej pozwalają się oswoić z działaniem tej platformy. Dostęp do webinarów jest szeroki i jak najbardziej uniwersalny. Zachęcam sprawdzić tutaj.

Opłaty w LYNX Broker

Opłaty są zawsze ważną kwestią. Zawsze zwracałem na nie uwagę. W LYNX trzeba sobie powiedzieć wprost, że jest to tani broker, ale nie najtańszy – czy jednak to wada? Uważam, że nie i śpieszę z wyjaśnieniem dlaczego.

Zacznijmy od tego, że „Za darmo umarło dawno temu”, broker musi zarabiać, dzięki temu może prowadzić swoją działalność, co jest oczywiste. Każdy kto prowadzi jakąś działalność doskonale wie, że nie ma nic za darmo. „Piję” tutaj do „darmowego” XTB, gdzie promocja na zakup akcji i ETFów za darmo, do kwoty 100 tysięcy euro, ciągle trwa, ale ma ona konkretny cel. (Uwaga spojler) Czy to jednak świadczy o przewadze XTB nad LYNX? Zdecydowanie NIE! 

Zacznijmy od początku, brak opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku, oczywiście darmowe depozyty, ale również i jedna wypłata w miesiącu (idealnie dla inwestora dywidendowego 😉). LYNX nie pobiera opłat za przechowywanie naszych aktywów oraz brak aktywności (wymóg posiadania aktywów lub środków o łącznej wartości min. 1000$).

No i najważniejsze, prowizje za zakup. Jeśli spojrzymy na tabelę opłat, to już na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że względem polskich domów maklerskich LYNX jest bardzo tani. Dla akcji polskich opłata to 0,12%, w popularnych mBanku, czy Bossie jest to kilkukrotnie więcej – 0,39%! Dla akcji amerykańskich jest to jeszcze większa różnica, bo w LYNX płacimy 0,01$ za każdą zakupioną akcję (tak dokładnie, centa za akcję). Jeśli akcje zagraniczne chcemy kupić w polskim domu maklerskim, zapłacimy wielokrotnie więcej, natomiast należy pamiętać o minimalnych opłatach transakcyjnych. Mimo to na rynku polskim LYNX jest zdecydowanie konkurencyjny.

Różnica może być zauważalna jeśli chodzi o brokerów zagranicznych, gdzie minimalne opłaty mogą być nieco niższe.

Porównanie dotyczy standardowego rachunku maklerskiego na dzień 23 marca 2022

Handel

Wcześniej wspominałem o tym, jakie możliwości daje LYNX. Dzięki ofercie i dostępowi możemy bez problemu inwestować na 135 giełdach z całego świata, co daje nam ogrom możliwości, a przede wszystkim można bez problemu pozbyć się tzw. home bias. Dzięki LYNX otrzymujesz ekspozycje na rynki w USA, Niemczech, Szwajcarii, Londynie, Chinach, Hong Kongu i wielu innych, cała lista dostępna tutaj

Oprócz tego, że możesz kupować realne akcje na wspomnianych giełdach, to dodatkowo w Stanach LYNX oferuje możliwość handlu przed poza sesyjnego – rozpoczęciem i po zamknięciu giełdy, jest to tak zwany premarket i aftermarket, pozwala to na możliwość realizacji zlecenia poza regularnym funkcjonowaniem giełdy. Kiedyś opowiem o tym więcej, natomiast nie każdy broker daje taką możliwość, a często jest to swoisty game changer.

Ponadto dla bardziej wymagających inwestorów LYNX oferuje dostęp do handlu na opcjach giełdowych (min. opcje amerykańskie, europejskie oraz azjatyckie) jak i kontraktach futures (są też dostępne kontrakty micro i mini).

LYNX oferuje także bezpłatne profesjonalne narzędzia tradingowe, handel z wykresu, combo trader czy option trader, na pewno zadowoli to każdego kto potrzebuje bardziej zaawansowanego handlu.

Formularz W-8BEN

Jest to formularz, który dla inwestora dywidendowego jest swoistym must have, a LYNX jest brokerem, który bez problemu ten formularz udostępnia. Jego wypełnienie pozwoli nam uniknąć podwójnego opodatkowania w Stanach Zjednoczonych i zamiast 30%, będziemy płacić 15% podatku u źródła. Na pierwszy rzut oka może nie jest to istotne, ale zagłębiając się w tematykę procentu składanego, zrozumiesz jak istotny jest to dokument dla naszej wpływającej dywidendy.

Przewaga LYNX względem Interactive Brokers i innych brokerów/domów maklerskich

Podczas szukania rachunku szytego na miarę dla mnie brakowało mi takiego porównania. To porównanie postanowiłem stworzyć sam, spędziłem dużo czasu na zestawianiu różnych brokerów i wyłapałem kilka rzeczy, które jasno stawiają LYNX przed IB. Pozwolę sobie dać je Tobie w kilku punktach i krótko opisać, ale jeśli masz pytania, zostaw komentarz pod spodem artykuły!

  1. Support, support, support – niby niewiele, ale czasami z supportu skorzystać trzeba, ten w LYNX działa o stokroć sprawniej niż w IB.
  2. Support po raz drugi – tym razem warto wyróżnić support w języku polskim, bariera językowa jest często czymś, co nas blokuje.
  3. „Wielowalutowość” – w IBKR – Węgry dla klientów z Polski niestety dywidendy są zawsze konwertowane do base currency, w LYNX każda wpływa na takie konto walutowe, w jakiej walucie została wypłacona. Fenomenalna wiadomość dla każdego dywersyfikującego globalnie inwestora.
  4. W LYNX nie jesteś anonimowy – jeśli coś Ci nie pasuje, skontaktuj się z supportem, Twoja sprawa zostanie potraktowana indywidualnie. LYNX cechuje podejście do klienta. 
  5. Bardzo dużo walut. Można wpłacać i wypłacać w: PLN, EUR, USD, GBP, CHF, NOK, CZK, DKK, SEK.
  6. Z racji polskiej obsługi procedura zakładania konta wspólnego, czy firmowego (sprawdź, czy się kwalifikujesz) jest dużo łatwiejsza do przebrnięcia.
  7. LYNX BASIC w języku polskim – platforma o wielu możliwościach, która w języku polskim będzie znacznie łatwiejsza w obsłudze.
  8. Edukacja i webinary – wielu brokerów edukuje, ale materiały od LYNX są na wysokim poziomie.
  9. Jeśli nie najszersza oferta na rynku, to na pewno jedna z.

Nie byłbym sobą, gdybym nie przedstawił jakichś korzyści z tytułu założenia konta w LYNX Broker. W ramach promocji można otrzymać 50 euro na poczet transakcji. Jeśli mowa o dywidendach, to jest to solidna dywidenda, którą wypłaci Tobie LYNX za skorzystanie z ich usług.

Warunki banalnie proste:

  1. Załóż konto.
  2. Złóż depozyt na konto.
  3. Korzystaj z darmowych prowizji, aż do 50 euro.

Regulamin dostępny na stronie LYNX Broker: Zyskaj do 50 euro na transakcje!

Jeśli chcecie przetestować rachunek w LYNX, to koniecznie uzupełnijcie pole kupon: finansowatv – dostaniecie 50 euro na handel (w postaci zwrotu za prowizje). Promocja nie obejmuje zwrotu za transakcje na CFD i certyfikatach turbo.

Podsumowanie

LYNX zapewne nie jest dla każdego, ale jestem przekonany, że ma szanse spełnić oczekiwanie wielu inwestorów. Nasze środki są bezpieczne i otrzymujemy narzędzia, które pozwolą nam na spokojne inwestowanie. 

Jeśli o mnie chodzi, to uważam, że LYNX idealnie nadaje się pod inwestora dywidendowego, do prowadzenia snowballa w wielu walutach i to zdecydowanie warto docenić, bo coraz to mniej brokerów oferuje takie warunki. Pozwala dywersyfikować geograficznie, ale jest również dobrą opcją na dywersyfikację jeśli chodzi o usługi brokerskie. Na końcu warto wspomnieć o świetnym polskim supporcie, co zdecydowanie stawia go bardzo wysoko w rankingu.

Dodam, że mimo iż nie jest to najtańsza opcja, to LYNX zdecydowanie bije na głowę polski rynek biur maklerskich w odniesieniu do prowizji, ale również oferty i usług, tutaj zostawia w tyle dosłownie wszystkich.

Osobiście uważam LYNX Broker za bardzo solidnego gracza na polskim rynku, mimo początkowej awersji. Jest to świetna alternatywa dla tych, co chcieliby otworzyć rachunek w IB, ale blokuje ich nie tylko bariera językowa, ale także chcą zaoszczędzić czasu przy ewentualnych pytaniach, dzięki czemu załatwić swoją sprawę szybciej bez czekania. Oczywiście jest również dla tych dla tych, którzy szukają szerokiej oferty produktów i usług. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Pamiętaj, by przy zakładaniu konta podać kod promocyjny finansowatv w polu kupon, to upoważni Cię do skorzystania z promocji zwrotu kosztów prowizji!

Ten artykuł powstał we współpracy z LYNX Broker.

Wesprzyj Finansowa.TV

Jeśli masz ochotę wesprzeć projekt Finansowa TV, załóż konto brokerskie/IKE/IKZE z mojego linku polecającego (wystarczy kliknąć w baner)! Możesz również polubić lub udostępnić materiał, badź zasubskrybować kanał na YT. Bardzo dziękuję!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

© Copyright Finansowa.TV 2021. All rights reserved