Finansowa.tv

Raport

Korzytanie z margin, czyli pożyczki od brokera

Wstęp

Interactive Brokers, ale nie tylko, oferuje bardzo przyjemne oferty kredytu brokerskiego. Oczywiście, żeby nie było kolorowo, kredyt trzeba spłacić i żadne umorzenia nie wchodzą w grę 😉. Jednak da się wykorzystać ten kredyt jako dźwignię finansową w całkiem rozsądny sposób i dzisiaj chciałbym Ci o tym opowiedzieć.

Dostęp do kalkulatora

Dostęp możesz uzyskać, jeśli tylko zapiszesz się na newsletter poniżej. Po zapisie otrzymasz maila, w którym będzie link do kalkulatora, następnie wystarczy, że zrobisz kopię arkusza i możesz korzystać z niego wedle własnych potrzeb! 

Krótko o marży

Margin to nic innego, jak pożyczka od brokera. Jest to swoisty debet w koncie, z którego możemy dowolnie korzystać. Dodatkowo przy niskich stopach procentowych, które obecnie mamy np. w USA, potencjalne wykorzystanie tej możliwości może generować dodatkowe korzyści na wzór kupna mieszkania na wynajem, posiłkując się kredytem. 

Oczywiście trzeba mieć na uwadze ryzyko, które pociąga za sobą kredyt, korzyści mogą być większe, ale w przypadku straty również i straty będą większe niż w przypadku korzystania tylko ze swojego kapitału. Jednak inwestując w spółki dywidendowe, których dywidenda pokryje nam kredyt i odsetki, które generuje, stosując sensowny margin np. na poziomie 10-20%, jesteśmy w stanie praktycznie bezboleśnie na przestrzeni kilkunastu miesięcy zyskać dodatkowe akcje w naszym snowballu. Więcej o tym w filmie poniżej.

Kiedy i dlaczego korzystać

  1. Może przyśpieszyć wzrost wartości portfela/cashflow dywidendowego.
  2. Kredyt może sam się spłacić dywidendami, które będą wypłacane z zakupionych akcji.
  3. To bardzo analogiczna sytuacja do kupna mieszkania na kredyt, pod wynajem.
  4. Droga waluta? Może warto pożyczyć, zamiast kupować?
  5. Czekasz na depozyt, a pojawiły się okazje? Użyj marginu.
  6. Możesz pożyczyć drogą walutę, a oddać tańszą.
  7. Wyjątkowe okazje (np. marzec 2020).

Pamiętaj jednak, że wszystko jest mocno zależne od oprocentowania, a to znowu jest zależne od stóp procentowych. Nie wszędzie się opłaca korzystać z marginu. No i oczywiście kredyt trzeba spłacić. Pamiętaj jednak, że nie namawiam Cię do tego, a tylko przedstawiam swoje przemyślenia i obserwacje na ten temat.

Wesprzyj Finansowa.TV

Jeśli masz ochotę wesprzeć projekt Finansowa TV, załóż konto brokerskie/IKE/IKZE z mojego linku polecającego (wystarczy kliknąć w baner)! Możesz również polubić lub udostępnić materiał, bądź zasubskrybować kanał na YT. Bardzo dziękuję!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pocket
Share on reddit
Share on email

Dodaj komentarz

© Copyright Finansowa.TV 2021. All rights reserved