Inwestowanie
Jakie dywidendy wypłacą spółki z GPW za 2021 - przewidywań część II
Wstęp
Słowem wstępu, ten wpis poświęcony jest próbie wytypowania spółek, które za rok 2021 mogą podzielić się przyzwoitą dywidendą. Jest to pierwsza część tego cyklu, a podsumowanie będzie zawierało reestymaty przewidywanych przeze mnie dywidend, po wynikach za Q4 2021′.
Poniżej znajdziesz odcinki, w których opowiadam o swoich przewidywaniach, ale również znajdziesz tam tabelki z wynikami, czy historycznymi dywidendami. W swoich przewidywaniach opieram się otoczeniem rynkowym, wynikami za 2-3 kwartały 2021 roku, historią dywidendową, polityką dywidendową, ale również podejściem spółki do wypłat.
Mobruk S.A.
Zysk netto Mobruku, z którego jest wypłacana dywidenda w Q3 przekroczył wynik z roku 2020 i wyniósł w pierwszych trzech kwartałach 86 000 000 zł. Licząc, że spółka powtórzy w Q4 21′ wynik z Q4 20′, spółka zarobi ponad 112 000 000 zł. Payout ratio zgodnie z polityką dywidendową firmy wynosi około 100%, za rok 2020 wyniósł ona blisko 90%. Do tego wszystkiego spółka chętnie dzieli się dywidendą, którą wypłaca od 3 lat, a dużą wagę przywiązuje do rosnącej dywidendy i jej stopa jest zadowalająca.
Przewidywana dywidenda: 27-30 złotych/akcja
Grupa Kęty
Wieloletnia spółka dywidendowa, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Wzrost dywidendy w 2020 roku to blisko 30%, a co ciekawe, również można się takiego wzrostu spodziewać za rok 2021, gdyż wypracowane zyski na to pozwalają! Absolutnie fenomenalna spółka, dzieląca się bardzo chętnie dywidendą z wypracowanego zysku niemal w pełni.
Przewidywana dywidenda: 56,50 – 60 złotych/akcja
Decora S.A.
Świetne wyniki Decory prawdopodobnie pozwolą wypłacić wysoką dywidendę. Spółka zarobiła w pierwszych 3 kwartałach więcej, aniżeli przez cały rok 2020. Co prawda podwyżka stóp procentowych i mniejszy ruch w branży deweloperskiej będzie działać na ich niekorzyść, natomiast widzę potencjał na dobre wyniki jeszcze przez kilka kwartałów. Mimo to spółka ma niski Payout Ratio poniżej 40%, co jest pozytywnym czynnikiem w perspektywie dywidendy na najbliższe lata i w razie gorszych lat spółka będzie mogła sięgnąć nawet po kapitał zapasowy.
Nie zakładam natomiast przerwania wypłat, gdyż jest to spółka wybitnie dywidendowa i z długą historią.
Przewidywana dywidenda: 2,50 – 3 złote/akcja
Krynicki Recykling
Spółka zajmująca się recyklingiem szkła, która uchwaliła ostatnio politykę dywidendową, zakładającą wypłatę co najmniej 50% zysku netto w postaci dywidendy. Dodatkowo uchwalona została zaliczka na poczet dywidendy za rok 2021 w wysokości 50 groszy, na którą można załapać się do 7 grudnia 2021. Mój szacunek zawiera również tę zaliczkę, a wysoka dywidenda jest wielce prawdopodobna, gdyż spółka zanotowała ogromne wzrosty zysku oraz nie ma problemu pozyskiwać surowca, na jej korzyść zdecydowanie gra ustawa UE o odpadach.
Przewidywana dywidenda: 1,10 – 1,40 złotego/akcja
Ten Square Games
W skrócie jest to spółka, która zarabia na wirtualnym łowieniu rybek. Obecnie po szeregu komunikatów kurs zachowuje się źle, natomiast cała branża gamingowa ma w tym momencie problem ze złą. Spółka wypłaciła do tej pory 3 razy dywidendę i zanosi się, że zrobi to kolejny raz. Wierzę, że wypłaci co najmniej tyle, ile za rok 2020, który był wybitny dla niej.
Przewidywana dywidenda: 10-12 złotych/akcja
Wideo na YouTube
Informujemy, że inwestowanie na rynkach finansowych może wiązać się z istotnym poziomem ryzyka i wystąpienia znacznych strat zainwestowanych środków finansowych. Ze szczególną rozwagą należy traktować instrumenty finansowe oparte na depozycie zabezpieczającym.
Należy mieć również na uwadze, że historyczne wyniki nie stanowią gwarancji, że przyszłe rezultaty będą podobne.