Finansowa.tv

Analiza fundamentalna

Consolidated Edison Inc.

Historia i działalność spółki

W roku 1823 grupa inwestorów postanowiła założyć spółkę energetyczną, która już w roku 1824 trafiła na giełdę NYSE – New York Gas Light Company. Firma działała na rynku regulowanym i działa na nim do dzisiaj w Nowym Jorku oraz hrabstwie Westchester. Prekursorem ConEdison był William M. Tweed. W roku 1884 sześć spółek gazowniczych połączyło się właśnie w Consolidate Edison Inc. W 1936 roku zarejestrowano nazwę Consolidated Edison Company of New York, Inc. W czasach dzisiejszych ED jest jednym z największych w USA dostawców energii.  Jest to wynik 170 fuzji i przejęć na przestrzeni lat, które dotyczyły przedsiębiorstw elektrycznych, gazowych i parowych.

Ze spółką związana jest również postać Thomasa Edisona, który nazywany jest w Ameryce jako największy wynalazca Ameryki. W 1882 roku jego firma – Edison Illuminating Company dostarczała energię elektryczną do 59 klientów w rejonie dolnego Manhattanu.

W końcówce XIX wieku miała miejsce tzw. „wojna prądów”, w Nowym Jorki i hrabstwie Westchester działało ponad 30 firm zajmujących się dystrybucją i wytwarzaniem energii elektrycznej. Do roku 1920 zostało ich już tylko kilka, a największą była zdecydowanie NY Edison Company.

Pod wieloma nazwami korporacyjnymi firma jest notowana na NYSE nieprzerwanie od 1824 roku – dłużej niż jakiekolwiek inne akcje NYSE.

Obecna działalność spółki opiera się o spółki zależne, które podzielone są na 4 oddzielne segmenty:

  • Consolidated Edison Company of New York – świadczy usługi elektryczne i gazowe w Nowym Jorku i hrabstwie Westchester, a także usługi parowe w dzielnicy Manhattan.
  • Orange and Rockland Utilities – świadczy usługi elektryczne dla ponad 300 000 klientów w południowo-wschodniej części stanu Nowy Jork i przyległych obszarach północnej części stanu New Jersey, a usługi gazowe dla 130 000 klientów w południowo-wschodniej części stanu Nowy Jork.
  • Con Edison Transmission inwestuje w projekty przesyłu energii elektrycznej i gazu ziemnego.
  • Con Edison Clean Energy Businesses – poprzez swoje trzy główne spółki zależne, rozwija, posiada i obsługuje aktywa infrastruktury odnawialnej i energetycznej oraz dostarcza produkty i usługi związane z energią klientom hurtowym i detalicznym.
   • Con Edison Solutions – świadczący usługi energetyczne.
   • Con Edison Energy – hurtownia usług energetycznych.
   • Con Edison Development – przedsiębiorstwo budujące infrastrukturę energetyczną oraz inwestujące w odnawialne źródła energii..
https://investor.conedison.com/static-files/b37b04b9-b2f9-4cd8-ae18-b1627e0dc165

Wskaźniki

Wycena spółki w roku 2020 znacznie spadła i obecnie dopiero dobija się do przedpandemicznych wycen, ale dalej brakuje jej dosyć sporo. Wg serwisu GuruFocus jest lekko niedowartościowana, a jej cena w okolicy 75.5$ odpowiada wskaźnikowi P/E (price to ernings) na poziomie nieco ponad 22Co warto odnotować, spółka posiada dość negatywną wartość wskaźnika Debt/Equity, ale dalej warto pamiętać, że stabilnie i krok po kroku spółka notuje wzrost. 

Przecena na spółce spowodowała, że pojawił się dobry moment na zakupy. conEdison podczas pandemii zapowiedział, że nikomu nie odłączy i nie odmówi dostarczania swoich produktów oraz nie będzie egzekwował odsetek od opóźnionych opłat za usługi. Zdecydowanie pokazuje to solidarność i świadomość spółki nt. klienta.

https://www.morningstar.com/stocks/xnys/ed/financials

Finanse spółki

Consolidated Edison to świetna fundamentalnie spółka, która od lat rozwija się organicznie, niestety jest to powolny rozwój, jednak przewidywalny. Mimo niezbyt szybkich wzrostów, spółka świetnie radzi sobie i z roku na rok generuje coraz więcej przychodu. Jednakże w roku 2020 mieliśmy spadek przychodu, który związany jest ściśle z zapewnieniami spółki i nieegzekwowaniem odsetek podczas epidemii, o czym pisałem wcześniej.

Jeśli mówimy o konkretnych liczbach, to spółka zanotowała przychód w 2019 roku na poziomie 12 570 000 000$, a rok później ten przychód spadł do poziomu 12 250 000$, więc skala braku płatności nie ciąży mocno spółce, ale jeśli pandemia nie odpuści, co może się wydarzyć, to problem może się pogłębiać, analitycy jednak przewidują wzrost przychodu na koniec 2021 i 2022 roku. Wzrost ma być większy, aniżeli standardowy i można uznać, że wyniki z 2021 roku zrekompensują rok 2020. Wzrost ma wynieść 13 040 000 000$ w roku 2021 i 13 370 000 000$ w roku 2022.

Wyniki mają oczywiście przełożyć się na również obniżony EPS, który za rok 2020 wyniósł 4,18$, ale już na koniec roku 2022 ma wynieść 4,52$, co jest dużym wzrostem jak na spółkę.

https://seekingalpha.com/symbol/ED
https://www.macrotrends.net/stocks/charts/ED/consolidated-edison-inc/revenue

Dywidenda

conEdison jest już bliski zostania dywidendowym królem. Obecnie arystokrata wypłaca już od 47 lat, nieprzerwanie, rosnącą dywidendę. To pokazuje jak biznes potrafi generować gotówkę, utrzymać się przez wiele lat i zapewniać sowite zyski akcjonariuszom.

Dzisiejsza cena akcji (z 06.08.2021r.) kształtującej sie na poziomie 75,54$, dywidenda wynosi 3,10$, czyli yield wynosi 4,1%. Wzrost wynosi nieco ponad 3% (jest to pięcioletnia średnia), ale jest już kontynuowany od 47 lat i spółka jest obecnie dywidendowym „arystokratą”, a nie jest to rzecz codzienna, jedno zaniechanie podwyżki skutkuje wypadnięciem z tego grona na 25 lat.

Średni poziom Dividend Payout Ratio = ~73% w ostatnim roku wzrósł, jednak powoli znów zaczyna spadać do średniej ~65%. Oczywiście miał na to wpływ czynnik pandemii i kroków, jakie spółka poczyniła względem akcjonariuszy.

Najbliższe lata kształtować się powinny bardzo przyjemnie i prawdopodobne jest to, że spółka zostanie rynkowym królem dywidendowym, gdyż przewidywania analityków są jasne – spółka będzie podwyższać dywidendę. Jak też wspominam w filmie, nie zakładam, by znaczna część Nowojorczyków przestałą korzystać z usług conEdison na rzecz świeczek :).

https://seekingalpha.com/symbol/ED/dividends

Szczegółowa analiza spółki

Na sam koniec zapraszam Cię do wideo na YT, gdzie znajdziesz więcej informacji, szerzej omówionych, łącznie z ponad 30-minutowym przeglądem historii spółki i tego, co osiągnęła. Jeśli natomiast Ci się spodoba, daj mi o tym znać w komentarzu tutaj, bądź pod filmem i zostaw subskrypcję na kanale.

Materiały dodatkowe

01

Relacje inwestorskie

https://www.coned.com/en
https://www.conedison.com/ehs/2020-sustainability-report/index.html
https://www.conedison.com/en/about-us/our-businesses
https://investor.conedison.com/static-files/b37b04b9-b2f9-4cd8-ae18-b1627e0dc165
https://investor.conedison.com/press-releases?field_nir_news_date_value[min]=2021
https://investor.conedison.com/static-files/869d77f5-296e-4a73-815e-61c1024bdd79

02

Artykuły

https://seekingalpha.com/news/3717198-slow-growing-con-edison-cut-to-underweight-at-keybanc

03

Wskaźniki

https://www.gurufocus.com/stock/ED/summary
https://www.morningstar.com/stocks/xnys/ed/financials
https://seekingalpha.com/symbol/ED
https://seekingalpha.com/symbol/ED/dividends/

Dodaj komentarz

© Copyright Finansowa.TV 2021. All rights reserved