Finansowa.tv

Raport

Raport z portfela - czerwiec 2022

Wstęp

Mamy kolejny miesiąc za nami. Nie ukrywam, całkiem udany, bo i spadki były obserwowane na giełdach dość duże. Bank of America pod koniec miesiąca zrewidował swoje prognozy dla rynku półprzewodników i tutaj spółki zaczynają być zwyczajnie tanie. Nastroje wśród inwestorów też nie napawają optymizmem, odczyt inflacji wyższy niż konsensus, widmo recesji na horyzoncie. U nas również coraz gorzej. Wojna niestety nie odpuszcza.

To wszystko pozwala twierdzić, że doświadczymy jeszcze głębszych spadków. Dla mnie to idealna sytuacja, bardzo się z niej ciesze, gdyż za te same dolary kupię większą ilość akcji. Jedyne co mnie martwi, to koszt dolara, który rośnie. Z jednej strony to przyjemne, wycena portfela rośnie, w ujęciu złotówkowym. Z drugiej niestety nie jestem w stanie kupować tańszego dolara i to jest marwiące.

Ostatnia sprawa to rocznica portfela, która przypada na lipiec, jednak czerwiec zamyka jego pierwszy rok, dlatego zapraszam na film z podsumowaniem czerwca i tego jak wyglądał rok.

Portfel akcji amerykańskich

Zamykam kwartał kolejnymi dobrymi wiadomościami, w każdym z miesięcy w drugim kwartale otrzymałem dwucyfrową dywidendę! W tym miesiącu zamiast pięciu dywidend, dostałem cztery. Wpływ na to miało przesunięcie symbolicznej dywidendy od spółki Nvidia na 1 lipca. Cztery spółki wypłaciły natomiast dywidendę planowo, dwie które już wcześniej wypłacały mi dywidendę, czyli ENB i PRU, a także dwie nowe, które wypłaciły dywidendę po raz pierwszy: QCOM i TROW. Łącznie wypłaciły kwotę netto w wysokości $11,69. Jest to, jak wspomniałem, kolejny miesiąc z dwucyfrową dywidendą, co bardzo cieszy, oby jak najszybciej dobrnąć do kwot trzycyfrowych :). Porównując kwartał do kwartału, to wzrost dywidendy jest widoczny, ze względu na małą bazę. Wzrost wypłaty w Q2 wyniósł prawie 61%. Jest to bardzo fajny wynik, chociaż szkoda, że na małych liczbach. Jeśli spojrzymy na analogiczne miesiące w Q1 (marzec) i w Q2 (czerwiec), to można zauważyć wzrost w wysokości 266%, co też przy małych liczbach wygląda bardzo dobrze, później będzie ciężko kręcić takie liczby.

Jeśli chodzi o zakupy, to nie było ich dużo, ale były treściwe. Wydałem blisko 900$, ale nie dokupowałem nowych spółek do portfela, tylko zwiększałem istniejące. Zwiększyłem dokładnie dwie pozycje, T.Rowe Price Group Inc., które notowało głębokie spadki, zalicza się do arystokratów dywidendowych i ma bardzo dobre parametry, jeśli chodzi o dywidendę, jest obecnie jedną z moich bardziej lubianych spółek. Dwukrotnie zwiększałem też pozycję w spółce/REITcie konopnym, który wygląda bardzo tanio, a to co proponuje jest fantastyczne. Więcej o spółkach można przeczytać w majowym podsumowaniu tutaj.

Zakupy pozwoliły dodać mi do portfela akcje, które będą mi płacić dywidendy w wysokości 41,99 netto rocznie!

Poniżej oprócz listy dywidend, zakupów i wykresu TWR z IB dodałem wykres z wypłatami oraz szacunkami na najbliższe miesiące, do końca 2022 roku, które zaznaczyłem kolorem siwym.

Dywidendy

Date Ticker Company Dividend netto
2022-06-16 ENB Enbridge Inc $2,25
2022-06-16 PRU Prudential Financial Inc $2,04
2022-06-23 QCOM QUALCOMM, Inc. $1,28
2022-06-29 TROW T Rowe Price Group Inc $6,12
Suma: $11,69

Zakupy

Date Ticker Company Shares Cost Total cost
2022.06.13 IIPR Innovative Industrial Properties Inc 3 $117,000 $351,35
2022.06.13 TROW T Rowe Price Group Inc 3 $109,500 $328,85
2022.06.16 IIPR Innovative Industrial Properties Inc 2 $108,000 $216,35
Suma: $896,55
$ 0
Dywidendy wypłacone w maju
$ 0
Dywidendy wypłacone w 2022
$ 0
Wartość portfela

Podsumowanie

Po czerwcowych zakupach mogę podać wynik portfela, ile będzie płacił mi on rocznie netto. Netto, czyli po potrąceniu podatku u źródła w wysokości 15%, mój portfel obecnie będzie rocznie generował dokładnie $240,71Przeliczając to na złotówki, jest to pasywny dochów w wysokoście ponad 1000zł rocznie, fajnie jest mieć taki wehikuł. Taki portfel udało mi się zbudować dzięki inwestowaniu i reinwestycji dywidend w pierwszym roku jego działania. Nie wiem, czy się uda osiągnąć np. $1000 Rocznie przez najbliższy rok, ale mam nadzieję, że mocno zbliżę się do tej kwoty.

Daj znać jaki wynik zanotowałeś/aś w czerwcu i czy udało się kupić coś na wyprzedaży 😀.

Wesprzyj Finansowa.TV

Jeśli masz ochotę wesprzeć projekt Finansowa TV, załóż konto brokerskie/IKE/IKZE z mojego linku polecającego (wystarczy kliknąć w baner)! Możesz również polubić lub udostępnić materiał, bądź zasubskrybować kanał na YT. Bardzo dziękuję!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pocket
Share on reddit
Share on email

Dodaj komentarz

© Copyright Finansowa.TV 2021. All rights reserved