Finansowa.tv

Szukaj
Close this search box.

Raport

Raport z portfela - czerwiec 2022

Wstęp

Mamy kolejny miesiąc za nami. Nie ukrywam, całkiem udany, bo i spadki były obserwowane na giełdach dość duże. Bank of America pod koniec miesiąca zrewidował swoje prognozy dla rynku półprzewodników i tutaj spółki zaczynają być zwyczajnie tanie. Nastroje wśród inwestorów też nie napawają optymizmem, odczyt inflacji wyższy niż konsensus, widmo recesji na horyzoncie. U nas również coraz gorzej. Wojna niestety nie odpuszcza.

To wszystko pozwala twierdzić, że doświadczymy jeszcze głębszych spadków. Dla mnie to idealna sytuacja, bardzo się z niej ciesze, gdyż za te same dolary kupię większą ilość akcji. Jedyne co mnie martwi, to koszt dolara, który rośnie. Z jednej strony to przyjemne, wycena portfela rośnie, w ujęciu złotówkowym. Z drugiej niestety nie jestem w stanie kupować tańszego dolara i to jest marwiące.

Ostatnia sprawa to rocznica portfela, która przypada na lipiec, jednak czerwiec zamyka jego pierwszy rok, dlatego zapraszam na film z podsumowaniem czerwca i tego jak wyglądał rok.

Portfel akcji amerykańskich

Zamykam kwartał kolejnymi dobrymi wiadomościami, w każdym z miesięcy w drugim kwartale otrzymałem dwucyfrową dywidendę! W tym miesiącu zamiast pięciu dywidend, dostałem cztery. Wpływ na to miało przesunięcie symbolicznej dywidendy od spółki Nvidia na 1 lipca. Cztery spółki wypłaciły natomiast dywidendę planowo, dwie które już wcześniej wypłacały mi dywidendę, czyli ENB i PRU, a także dwie nowe, które wypłaciły dywidendę po raz pierwszy: QCOM i TROW. Łącznie wypłaciły kwotę netto w wysokości $11,69. Jest to, jak wspomniałem, kolejny miesiąc z dwucyfrową dywidendą, co bardzo cieszy, oby jak najszybciej dobrnąć do kwot trzycyfrowych :). Porównując kwartał do kwartału, to wzrost dywidendy jest widoczny, ze względu na małą bazę. Wzrost wypłaty w Q2 wyniósł prawie 61%. Jest to bardzo fajny wynik, chociaż szkoda, że na małych liczbach. Jeśli spojrzymy na analogiczne miesiące w Q1 (marzec) i w Q2 (czerwiec), to można zauważyć wzrost w wysokości 266%, co też przy małych liczbach wygląda bardzo dobrze, później będzie ciężko kręcić takie liczby.

Jeśli chodzi o zakupy, to nie było ich dużo, ale były treściwe. Wydałem blisko 900$, ale nie dokupowałem nowych spółek do portfela, tylko zwiększałem istniejące. Zwiększyłem dokładnie dwie pozycje, T.Rowe Price Group Inc., które notowało głębokie spadki, zalicza się do arystokratów dywidendowych i ma bardzo dobre parametry, jeśli chodzi o dywidendę, jest obecnie jedną z moich bardziej lubianych spółek. Dwukrotnie zwiększałem też pozycję w spółce/REITcie konopnym, który wygląda bardzo tanio, a to co proponuje jest fantastyczne. Więcej o spółkach można przeczytać w majowym podsumowaniu tutaj.

Zakupy pozwoliły dodać mi do portfela akcje, które będą mi płacić dywidendy w wysokości 41,99 netto rocznie!

Poniżej oprócz listy dywidend, zakupów i wykresu TWR z IB dodałem wykres z wypłatami oraz szacunkami na najbliższe miesiące, do końca 2022 roku, które zaznaczyłem kolorem siwym.

Dywidendy

Date Ticker Company Dividend netto
2022-06-16 ENB Enbridge Inc $2,25
2022-06-16 PRU Prudential Financial Inc $2,04
2022-06-23 QCOM QUALCOMM, Inc. $1,28
2022-06-29 TROW T Rowe Price Group Inc $6,12
Suma: $11,69

Zakupy

Date Ticker Company Shares Cost Total cost
2022.06.13 IIPR Innovative Industrial Properties Inc 3 $117,000 $351,35
2022.06.13 TROW T Rowe Price Group Inc 3 $109,500 $328,85
2022.06.16 IIPR Innovative Industrial Properties Inc 2 $108,000 $216,35
Suma: $896,55
Dywidendy wypłacone w maju
$ 0
Dywidendy wypłacone w 2022
$ 0
Wartość portfela
$ 0

Podsumowanie

Po czerwcowych zakupach mogę podać wynik portfela, ile będzie płacił mi on rocznie netto. Netto, czyli po potrąceniu podatku u źródła w wysokości 15%, mój portfel obecnie będzie rocznie generował dokładnie $240,71Przeliczając to na złotówki, jest to pasywny dochów w wysokoście ponad 1000zł rocznie, fajnie jest mieć taki wehikuł. Taki portfel udało mi się zbudować dzięki inwestowaniu i reinwestycji dywidend w pierwszym roku jego działania. Nie wiem, czy się uda osiągnąć np. $1000 Rocznie przez najbliższy rok, ale mam nadzieję, że mocno zbliżę się do tej kwoty.

Daj znać jaki wynik zanotowałeś/aś w czerwcu i czy udało się kupić coś na wyprzedaży 😀.

Wesprzyj Finansowa.TV

Jeśli masz ochotę wesprzeć projekt Finansowa TV, załóż konto brokerskie/IKE/IKZE z mojego linku polecającego (wystarczy kliknąć w baner)! Możesz również polubić lub udostępnić materiał, bądź zasubskrybować kanał na YT. Bardzo dziękuję!

Dodaj komentarz

© Copyright Finansowa.TV 2021. All rights reserved