Finansowa.tv

Szukaj
Close this search box.

Raport

Raport z portfela - marzec 2022

Wstęp

W 2022 postawiłem sobie za cel więcej pisać. Chcę systematycznie nie tylko nagrywać film z podsumowania miesiąca, ale także chcę pisać artykuł. Bardzo podobają mi się anglojęzyczne blogi, gdzie blogerzy opisują swoją drogę od lat, ja co prawda portfel prowadzę od zdaje się czerwca 2021, natomiast coraz bardziej podoba mi się jego prowadzenie. Nie zamierzam poprzestać, a wręcz coraz więcej transakcji pokazywać publicznie. Nie mam jeszcze koncepcji na to, jak tworzyć wpisy cross rynkowe, ale na pewno sobie wyrobię do tego jakiś system. Daj znać koniecznie w komentarzu, czy czegoś w takim podsumowaniu Tobie brakuje. A tymczasem zapraszam na podsumowanie marca 2022!

Portfel akcji amerykańskich

Zdecydowanie ostatnie miesiące kwartałów nie są najlepszymi, z największymi wypłatami i wynik za marzec jest zdecydowanie gorszy niż luty. Jednak trzeba podkreślić, że obie spółki, które w trzecim miesiącu każdego kwartału wypłacają mi dywidendy, podniosły te wypłaty zgodnie z planem. Do lepszego wyniku symbolicznie przyczyniła się też NVidia, której posiadam jedną akcję w portfelu, a wypłaciła w marcu dokładnie (aż!) 0,03$ po potrąceniu podatku u źródła.

W marcu 2021 jeszcze nie prowadziłem jeszcze tego portfela, ale na chwilę obecną pozwolę sobie zestawić marzec 22′ z grudniem 21′. Wzrost wypłaty dywidendy dzięki wyżej opisanym podwyżkom i dodaniu akcji NVDA wyniósł 5,6%.

Do portfela trafiła też nowa spółka Qualcomm (Nasdaq: QCOM), dokładnie 2 akcje, które rocznie do bilansu dodadzą mi 5,10$ po potrąceniu WHT. Trafiłem akurat w dobry moment z zakupem, a mój YOC=2,1%. Dodam, że od marcowej wypłaty, na którą jeszcze się nie załapałem, Qualcomm ogłosił podwyżkę dywidendy o 10,3%!

Z bardzo ciekawych informacji w końcu Orion Office REIT ogłosił dywidendę – kwartalną, w wysokości 0,4$/akcję. Mój YOC jest niski przy owej dywidendzie i wynosi bagatela 2,22%, ja, jak i wielu inwestorów, spodziewaliśmy się dużo wyższego wyniku. Ogłoszenie dywidendy spowodowało również duży zjazd kursu, obecnie ponad 20% na minus. To jednak pozwoliło mi dalej cieszyć się wynikiem lepszym od SP500 (od początku istnienia portfela). 

Dywidendy

Data wypłatyTickerSpółkaDywidenda
2022-03-01ENBEnbridge Inc$2,32
2022-03-11PRUPrudential Financial Inc$2,04
2022-03-24NVDANVIDIA Corporation$0,03
  Suma$4,39

Zakupy

Data zakupuTickerNazwaIlośćCena zakupuKoszt transakcji
2022.03.14QCOMQUALCOMM, Inc.2$142,41$284,82
2022.03.24ONLOrion Office REIT Inc9$17,750$159,75
    Suma$444,57

W marcu wykonałem też wpłatę do portfela na kwotę 664$.

Dywidendy wypłacone w marcu
$ 0
Dywidendy wypłacone w 2022
$ 0
Wartość portfela
$ 0

Portfel akcji polskich

Tutaj nie za dużo się dzieje. W zasadzie przegapiłem momenty, kiedy mogłem dokupić akcje w dołkach, jednak nic straconego. Chcę bardzo mocno rozwinąć portfel akcji amerykańskich i dlatego ten portfel w ramach IKE zdecydowanie cierpi.

Z ważnych rzeczy zdecydowanie trzeba powiedzieć o rekomendacji odnośnie dywidendy w MOBRUKu – 31,50zł/akcję. Fenomenalna dywidenda, ale i wyniki spółki fantastyczne. 

Co do TEN, dalej sobie szorują na dnie, świetna wycena i moment do zakupu i tutaj zastanawiam się nad wykorzystaniem momentu. Gaming polski bądź co bądź jest obecnie w słabej kondycji, a TEN zdecydowanie dalej jest maszynką do generowania pieniędzy. Decyzja jeszcze nie zapadła, bo w sferze zainteresowań jest PCC Rokita, Asbis, Orlen, Playway, czy Livechat, jednak na razie obserwuję mocno z boku, co dzieje się na naszej rodzimej giełdzie.

Podsumowanie

Na koniec dodam, że takowe podsumowania będą teraz cykliczne i będą wychodziły na początku każdego miesiąca. Coraz więcej mam danych historycznych i będą one coraz ciekawsze, jednak ciągle się uczę dobrego pisania takich raportów. Jeśli masz jakieś propozycje czego Ci brakuje, daj mi znać w komentarzu. Ja z miesiąca na miesiąc będę coraz bardziej rozwijał tę serię, bo bardzo lubię czytać takie podsumowania i czas na to, aby samemu się wziąć za takie dokumentowanie postępów!

Wesprzyj Finansowa.TV

Jeśli masz ochotę wesprzeć projekt Finansowa TV, załóż konto brokerskie/IKE/IKZE z mojego linku polecającego (wystarczy kliknąć w baner)! Możesz również polubić lub udostępnić materiał, bądź zasubskrybować kanał na YT. Bardzo dziękuję!

Dodaj komentarz

© Copyright Finansowa.TV 2021. All rights reserved