Finansowa.tv

Szukaj
Close this search box.

Raport

Jak rozliczyć podatek z inwestycji w XTB? Raport podatkowy za 2021 rok

Wstęp

Do ostatecznej daty rozliczenia z fiskusem zostały już tylko dni (czas do 2 maja) – by ułatwić klientom ten proces, XTB udostępnia dane dotyczące podatków od dywidend zagranicznych na potrzeby ich prawidłowego ujęcia w zeznaniu rocznym oraz zbiera dane dotyczące inwestycji, niezbędne do prawidłowego wypełnienia deklaracji rocznej PIT-38 i przedstawia je w jednym zbiorczym dokumencie – Raporcie podatkowym.

Dom maklerski XTB, zgodnie z obowiązującymi przepisami udostępnia swoim klientom PIT-8C, który obejmuje dochody z kontraktów CFD oraz ze sprzedaży akcji i ETF-ów notowanych na GPW. Ponieważ w zeznaniu rocznym inwestorzy powinni uwzględnić także dochody ze sprzedaży akcji / ETF-ów notowanych na giełdach zagranicznych, XTB udostępnia również dane dotyczące takich transakcji na potrzeby wypełnienia formularza PIT-38. Dodatkowo, XTB jako pierwszy dom maklerski w Polsce udostępnia dane dotyczące podatków od dywidend zagranicznych na potrzeby ich prawidłowego ujęcia w zeznaniu rocznym oraz zbiera wszystkie dane dotyczące inwestycji, niezbędne do prawidłowego wypełnienia deklaracji rocznej PIT-38 i przedstawia je w jednym zbiorczym dokumencie – Raporcie podatkowym.

Raport podatkowy XTB

Formularz podatkowy PIT-38 posiada oddzielne pola, do których wystarczy wpisać odpowiednie wartości udostępnione przez XTB w Raporcie podatkowym. Dla wygody inwestora, XTB wskazuje w dokumencie, która wartość powinna zostać wpisana w daną pozycję formularza:

Przykładowe dane znajdujące się w Raporcie podatkowym

Inwestorzy, którzy w roku podatkowym 2021 osiągnęli w XTB przychody z tytułu dywidend z akcji zagranicznych lub funduszy ETF, co do zasady powinni również uwzględnić te przychody w rozliczeniu rocznym, przepisując we wskazane w zestawieniu pola formularza podatkowego PIT-38 odpowiednie wartości.

Przykładowe dane znajdujące się w Raporcie podatkowym

Dom maklerski XTB udostępnia również pełne zestawienie przychodów i kosztów z giełd zagranicznych. Znaleźć w nim można m.in. numer każdej zawartej transakcji, jej wolumen, symbol oraz ISIN instrumentu, a także ceny otwarcia i zamknięcia danej pozycji.

Gdzie znaleźć Raport Podatkowy?

Raport podatkowy, tak jak PIT-8C, udostępniany jest klientom XTB w Pokoju Inwestora w zakładce Mój Profil -> Dokumenty.

Raport w pokoju inwestora

Aby jeszcze bardziej ułatwić klientom dokonanie rozliczenia rocznego, XTB opublikowało Podręcznik rozliczania podatku od dochodów z kapitałów pieniężnych, w którym znaleźć można szereg wskazówek pomocnych przy rozliczaniu podatku od zysków kapitałowych.

Dom maklerski przygotował także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rozliczeń podatkowych – znajdują się one w odpowiedniej sekcji strony głównej XTB.

 

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Przedstawione informacje nie stanowią porady prawnej, podatkowej, finansowej czy rachunkowej oraz zamieszczone są wyłącznie dla celów informacyjnych.

Wesprzyj Finansowa.TV

Jeśli masz ochotę wesprzeć projekt Finansowa TV, załóż konto brokerskie/IKE/IKZE z mojego linku polecającego (wystarczy kliknąć w baner)! Możesz również polubić lub udostępnić materiał, bądź zasubskrybować kanał na YT. Bardzo dziękuję!

Dodaj komentarz

© Copyright Finansowa.TV 2021. All rights reserved